Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z lipiec, 2025

Magnetofon NAD 6050C

Większość z nas słysząc o marce NAD ma na myśli legendarny już dzisiaj wzmacniacz NAD 3020 . Ale NAD nie ograniczał się jedynie do produkcji wspomnianego wzmacniacza. Rok po jego premierze na rynek trafił magnetofon kasetowy NAD 6050C który stylistycznie nawiązuje trochę do wyglądu wzmacniacza. Wiele podobieństw jest ale i wiele różnic, w szczególności jeśli chodzi materiał wykonania panelu przedniego. Magnetofon w przeciwieństwie do plastikowego 3020 jest aluminiowy. Trochę o parametrach. Magnetofon jest napędzany jednym silnikiem i jest modelem dwu głowicowym. Pasmo przenoszenia dla kasety typu I też nie powala bo jest to od 40Hz do 14kHz, a dla kasety typu IV ciągnie aż do 17kHz. Deklarowana w dokumentacji W&F jest na poziomie 0.05% co wydaje się przy tym mechanizmie nie do osiągnięcia. Ale mimo to jego brzmienie jest bardzo przyjemne takie brytyjskie ale jednak nie brytyjskie. Takie bez tej tak zwanej flegmatyczności. Wspiera kasety typów I, II, IV oraz dolby B,C i to tyle j...

Marantz 2230 błotniak czy mistrz?

Każdy miłośnik starych sprzętów audio na pewno słyszał o legendzie jaką był w tamtych czasach Marantz. Każdy pewnie czytał też historię pewnego Marantza który przeżył pożar, akcję gaszenia i o dziwo dalej działał. Marantz miał też swój wkład w misję Apollo. A moja historia z tą marką a dokładniej z modelem 2230 zaczęła, się od tego, iż udało mi się kupić w bardzo dobrym stanie i co ważniejsze nie grzebany w środku egzemplarz. I tu pojawiło się moje wielkie rozczarowanie. Oczekiwania wielkie jak piramidy w Gizie a tu lipa. Pospolity błotniak. Tak grający mrocznie bez lekkości, a kurde miało być tak melodyjnie. Nic więc dziwnego, iż Marantz 2230 szybko wylądował w szafie zastąpiony przez Pioneer SX-650. A ten post opowie jak z błotniaka zrobić mistrza.  Zakres prac Mój egzemplarz był i jest w doskonałym stanie, żadnej ryski, wszystkie żarówki sprawne. Przełączniki i potencjometry o dziwo sprawne. Więc zostało tylko wymienić kondensatory i wymienić pastę przewodzącą pod tranzystorami ...