Większość z nas słysząc o marce NAD ma na myśli legendarny już dzisiaj wzmacniacz NAD 3020 . Ale NAD nie ograniczał się jedynie do produkcji wspomnianego wzmacniacza. Rok po jego premierze na rynek trafił magnetofon kasetowy NAD 6050C który stylistycznie nawiązuje trochę do wyglądu wzmacniacza. Wiele podobieństw jest ale i wiele różnic, w szczególności jeśli chodzi materiał wykonania panelu przedniego. Magnetofon w przeciwieństwie do plastikowego 3020 jest aluminiowy. Trochę o parametrach. Magnetofon jest napędzany jednym silnikiem i jest modelem dwu głowicowym. Pasmo przenoszenia dla kasety typu I też nie powala bo jest to od 40Hz do 14kHz, a dla kasety typu IV ciągnie aż do 17kHz. Deklarowana w dokumentacji W&F jest na poziomie 0.05% co wydaje się przy tym mechanizmie nie do osiągnięcia. Ale mimo to jego brzmienie jest bardzo przyjemne takie brytyjskie ale jednak nie brytyjskie. Takie bez tej tak zwanej flegmatyczności. Wspiera kasety typów I, II, IV oraz dolby B,C i to tyle j...
Dzisiaj na warsztat zawitał uszkodzony amplituner Technics SA-5200. Produkowany był w latach 1974-1976 czyli za czasów jak jeszcze marka Technics występowała pod nazwą National. Można powiedzieć kawał fajnego sprzętu, dobrze wykonany i bardzo ładnie wyglądający. Sprzęt dostarczony był z opisem, że lewy kanał nie gra. Poza tym wszystko w porządku. Szybka diagnostyka potwierdziła opis uszkodzenia. Jednym z objawów był całkowity brak reakcji na regulację prądu spoczynkowego w uszkodzonym kanale. Bez względu na pozycję potencjometr miliwoltomierz wskazywał okoł 25 [mV]. Dodatkowo na bazie tranzystora sterującego TR709 (2SC1318) zamiast 1,19 [V] było napięcie 0.65 [V] co wskazuje, że tranzystory sterujące są uszkodzone i tak też było w tym przypadku. Oba po sprawdzeniu testerem twierdziły, że są kondensatorami. Finalnie skończyło się na wymianie oby tranzystorów sterujących TR709 (2SC1318) i TR711 (2SA720) oraz tranzystory mocy TR713 i TR715 oba to (2SD318). Po wymianie i ustawie...