Przejdź do głównej zawartości

Magnetofon NAD 6050C

Większość z nas słysząc o marce NAD ma na myśli legendarny już dzisiaj wzmacniacz NAD 3020 . Ale NAD nie ograniczał się jedynie do produkcji wspomnianego wzmacniacza. Rok po jego premierze na rynek trafił magnetofon kasetowy NAD 6050C który stylistycznie nawiązuje trochę do wyglądu wzmacniacza. Wiele podobieństw jest ale i wiele różnic, w szczególności jeśli chodzi materiał wykonania panelu przedniego. Magnetofon w przeciwieństwie do plastikowego 3020 jest aluminiowy. Trochę o parametrach. Magnetofon jest napędzany jednym silnikiem i jest modelem dwu głowicowym. Pasmo przenoszenia dla kasety typu I też nie powala bo jest to od 40Hz do 14kHz, a dla kasety typu IV ciągnie aż do 17kHz. Deklarowana w dokumentacji W&F jest na poziomie 0.05% co wydaje się przy tym mechanizmie nie do osiągnięcia. Ale mimo to jego brzmienie jest bardzo przyjemne takie brytyjskie ale jednak nie brytyjskie. Takie bez tej tak zwanej flegmatyczności. Wspiera kasety typów I, II, IV oraz dolby B,C i to tyle j...

Technics SB-4000


 Moje Technicsy SB-4000 które były pierwszymi kolumnami z "tamtej" epoki jakie kupiłem i bardzo byłem zadowolony z ich grania. Co więcej tak mi się spodobały wizualnie przeze obudowę PLSS (Phase Linear Speaker System) i przez to jak grały, że znalazłem model, może nie flagowy, tych Technicsów SB-5000 je też kupiłem. Generalnie to połączenie fajnego prostego rozwiązania i fajnego wyglądu. Zwrotnica jest prosta bo filtr dolno-przepustowy to pierwszy rząd na cewce o nachyleniu 6dB/octawę a górno przepustowy to filtr drugiego rzędu 12dB/octawę. Podział jest zaprojektowany w 2500[Hz] chociaż jak weźmie się prawdziwą impedancję to wypada wyżej co widać w symulacji programem XSim.

Dane impedancji głośników zostały zmierzone programem REW wraz z interfejsem M-Audio Duo i prostym interfejsem o którym w osobnym poście napiszę więcej,

Poniżej wykresy tłumienia zwrotnicy przy symulowanej impedancji 8 [ohm] oraz wykres tłumienia dla prawdziwej impedancji głośników wysoko i nisko/średnio tonowego.


poniżej ta sama zwrotnica z wgranymi plikami impedancji ".zma" wygenerowanymi z programu REW.


Jak widać jestauplitubera różnica w finalnej charakterystyce.

Tf     dane


Impedancja

Ciekawym zagadnieniem jest to, że Technics twierdzi iż te zestawy mają impedancję 8 [ohm] a z pomiarów wynika że raczej jest to impedancja bliższa 4 [ohm] dla minimalnej przenoszonej  częstotliwości podanej przez producenta 47[Hz]. Norma której nie pamiętam nazwy mówi że dla deklarowanej impedancji 8 [ohm] w całym paśmie impedancja nie może spaść poniżej znamionowej minus 25%. czyli:

  • 8 [ohm] to 6,4 [ohm] 
  • 6 [ohm] to 4,8 [ohm]
  • 4 [ohm] to 3,2 [ohm]



Co prawda jest to impedancja samego głośnia, więc jak dodamy impedancję głośnika wysokotonowego i samej zwrotnicy to pewnie zbliżymy się w okolice 6 [ohm]

Jakość przetworników

Zgodnie z informacjami w Internecie ten model kolumn był produkowany przez Technicsa o okolicach roku 1975 więc są to już konstrukcje leciwe ale co jest bardzo fajne to to, że pomiary impedancji nie wykazały prawie żadnych rozbieżności co potwierdza wysoką jakość głośników jakie Technics montował w swoich zestawach.



 Jak widać pokrywają się prawie idealnie dla głośnika z prawego i lewego zestawu. Co potwierdza, że po tak długim czasie nie ma znaczących rozjazdów.

Widać też na wykresie fazowym dla głośnika niskotonowego, że w granicach około 1200[Hz] występuje coś w rodzaju rezonansu mechanicznego kosza, nie mylić z częstotliwościową która występuje dla głośnika niskotonowego przy częstotliwości 75[Hz]

Przetworniki

Technics w serii SB które były zestawami dwudrożnymi (w większości przypadków z systemem PLSS) używał własnej produkcji głośników. Tak jak w prezentowanych zdjęcia poniżej.




Dane techniczne:

Typ: Dwu drożne z bass-reflex
Konstrukcja: Linear Phase Sound System
Pasmo przenoszenia: 46Hz - 20kHz
Moc: 50W
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 2500Hz
Impedancja:
Skuteczności: 91dB/W (1.0m)
Bass: 1 x 200mm celuloza
Tweeter: 1 x 60mm celuloza
Wymiary: 280 x 561 x 248mm
Waga: 10kg (jedna sztuka)

Pliki ZMA, REW:

TBD

Jak zwykle zapraszam i gorąco polecam kanał YT prowadzony przez Grześka i Darka o tematyce Hi-Fi: youtube.com/channel/UCVuhMlVIok_u1BXylPXmRcA

 

Popularne posty z tego bloga

Harman Kardon 430 twin power.

 Dzisiaj opis mało popularnego amplitunera firmy Harman Kardon a konkretnie model 430. Jest to konstrukcja twin power a mówiąc po naszemu, można go zaliczyć do dual mono. Posiada dwa niezależne transformatory sieciowe jeden na kanał. Osobne moduły zasilania. Pomiar mocy Pomiar mocy przed wymianą wszystkich kondensatorów elektrolitycznych. Po tak długim czasie miernik wykazywał średnio 20-30% odstępstwa on wartości znamionowych pojemności i ESR powyżej 1 [Ohm]. Powyżej , pomiar wartości mocy na granicy "clippingu" wyniósł 34 [Wrms] co jest całkiem niezłym osiągiem. Powyżej, pomiar wartości mocy maksymalnej który o dziwo wyniósł 35 [Wrms] co pokazuje, że końcówka mocy jak i zasilacze dają sobie dobrze radę nawet przed wymianą kondensatorów. Powyżej, pomiar mocy maksymalnej po wymianie kondensatorów. Co istotne do maksymalnej mocy (potencjometr na maksimum) osiągana moc wyniosła 33,7 [Wrms] ale nic było mowy o "clippingu". Co ponownie potwierdza, iż konstrukcja dual mo...

Yamaha CR-820

  Dzisiaj opowiem o mojej przygodzie z klasycznym japońcem który na dzień dobry zaraz po włączeniu zrobił mi dzień. Zacznę od tego, że nie maiłem w planach wydawania kolejnych pieniędzy na kolejny amplituner. Jakiś czas temu obserwowałem CR-400, nawet dopytywałem kolegów z "Archelolodzy HiFi" czy słuchali, czy warto itd. W końcu temat zostawiłem ale ostatnio nadążyła się okazja i udało mi się w dobrej cenie kupić sprzęt produkowanego w latach 1977-1979. A mowa o amplitunerze Yamaha CR-820. Sam sprzęt bez żadnej ryski, jedyny problem to upalone oświetlenie wskaźników i selektora częstotliwości. Generalnie banał.  Zakres wykonanych prac Co ciekawe poprzedni właściciel nic nie mówił o tym iż cokolwiek było robione w amplitunerze, a tu do roboty jest tylko wymiana oświetlenia. Potencjometry i przełączniki nie ruszane a sprzęt ma ponad 48 lat. I o dziwo potencjometry i przełączniki nie trzeszczą i działają. Zakres wykonanych prac to wymiana oświetlenia. Wymieniłem na oryginalne ża...

Marantz 2230 błotniak czy mistrz?

Każdy miłośnik starych sprzętów audio na pewno słyszał o legendzie jaką był w tamtych czasach Marantz. Każdy pewnie czytał też historię pewnego Marantza który przeżył pożar, akcję gaszenia i o dziwo dalej działał. Marantz miał też swój wkład w misję Apollo. A moja historia z tą marką a dokładniej z modelem 2230 zaczęła, się od tego, iż udało mi się kupić w bardzo dobrym stanie i co ważniejsze nie grzebany w środku egzemplarz. I tu pojawiło się moje wielkie rozczarowanie. Oczekiwania wielkie jak piramidy w Gizie a tu lipa. Pospolity błotniak. Tak grający mrocznie bez lekkości, a kurde miało być tak melodyjnie. Nic więc dziwnego, iż Marantz 2230 szybko wylądował w szafie zastąpiony przez Pioneer SX-650. A ten post opowie jak z błotniaka zrobić mistrza.  Zakres prac Mój egzemplarz był i jest w doskonałym stanie, żadnej ryski, wszystkie żarówki sprawne. Przełączniki i potencjometry o dziwo sprawne. Więc zostało tylko wymienić kondensatory i wymienić pastę przewodzącą pod tranzystorami ...