Dlaczego
Motywacją do zbudowania takiego amatorskiego systemu pomiarowego było to, iż kupując sprzęt z poprzedniej epoki możemy wyczytać na popularnych platformach sprzedażowych niestworzone techniczne parametry, że pasmo przenoszenia wzmacniacza X to 20[Hz] do 23000[Hz] przy spadku -1 [dB]. Ja osobiście w te parametry nie dowierzam i jestem skłonny powiedzieć. Jak możesz to sprawdź sobie to sam. A nie jest to jakieś turbo drobie.
Sztuczne obciążenie
Jedną z kluczowych kwestii wykonywania pomiarów wzmacniaczy jest fakt posiadania sztucznego obciążenia. W większości przypadków wystarczające będzie obciążenie 8 [ohms], ale dla pomiarów starszym wzmacniaczy czy amplitunerów może się okazać niezbędne posiadanie również obciążenia 4 [Ohms]. Jeśli chodzi o moc takiego obciążenie to zależy od mocy wzmacniaczy z jakimi mamy lub planujemy mieć do czynienia. Ja posiadam 2 x 8 [Ohms] i na moje indywidualne potrzeby jest to wystarczające. Myśląc o samodzielnym wykonaniu obciążenia dobrze jest pomyśleś o efektywnym odprowadzaniu ciepła, w innym przypadku efektowna dziura wypalona w biurku będzie przypominać o braku radiatora.
Schematy
![]() |
| Schemat interfejsu dla programu RMAA. |
Pomiary
Jak podłączyć komputer z RMAA interfejs obciążenie i wzmacniacz aby dokonać pomiarów? Prawdę mówiąc nie jest to "rocket science", oczywiście trzeba posiadać dodatkowo ale nie koniecznie interfejs audio. Niekoniecznie bo wystarczy komputer / laptop z kartą audio posiadającą wyjście "line out" i "line in". Poniższy diagram przedstawia połączenie komponentów przy użyciu interfejsu audio. Osobiście mogę polecić Behringer U-Phoria UMC202HD lub M-Audio duo które posiadam i będzie o nich osobny wpis.
Sama obsługa programu RMAA jest intuicyjna ale i nie będę tutaj o niej pisał. Jest "pierdyliard" materiałów w Internecie jak używać tego programu.
Co będzie potrzebne
Do zbudowania samego interfejsu potrzebne będą następujące komponenty:- Obudowa wedle uznania
- 2 x gniazdo głośniowe (lewy i prawy kanał)
- 2 x złącze cinch
- 1 x potencjometr stereo 50 [kOhms]
Lutownica i podstawowe narzędzia warsztatowe do poskładanie interfejsu w całość. Koszt około 40 - 50zł.Oczywiście pozdrawiam kolegów z kanału na YT Archeolodzy-HiFi których serdecznie pozdrawiam i wiem, że kilku z nich czeka na serię materiałów o prostych interfejsach pomiarowych do posiadanego sprzętu audio.
- Obudowa wedle uznania
- 2 x gniazdo głośniowe (lewy i prawy kanał)
- 2 x złącze cinch
- 1 x potencjometr stereo 50 [kOhms]







